Hét kennisplatform voor slimme & duurzame installatietechniek

Slimme gebouwen beginnen bij connectiviteit: de basis van elke installatie

In deze podcastreeks over energietransitie en slimme gebouwen staat connectiviteit centraal. Moderator Björn Crul spreekt met Alain Heymans, Business Development Manager Datacom & Datacenter bij Cebeo, over het belang van performante netwerken, glasvezel, gestructureerde bekabeling en slimme infrastructuur in moderne gebouwen.

Hoe vormen connectiviteit, monitoring en datacommunicatie de basis van energiemanagement en slimme installaties? Welke rol spelen Fibre to the Home, datacenterinfrastructuur en Building Management Systems (BMS) in de gebouwen van de toekomst? En waarom worden performante netwerken steeds belangrijker voor installateurs, ontwikkelaars en facility managers?

Een praktijkgericht gesprek over connectiviteit, datacom, slimme gebouwen en energie-efficiënte infrastructuur.

Slimme gebouwen beginnen bij connectiviteit: de basis van elke installatie 1
Alain Heymans – Business Development Manager Datacom & Datacenter bij Cebeo.
Transcriptie

[00:01] Introductie van de aflevering over connectiviteit
Björn Crul: Welkom terug bij deze podcastreeks over de energietransitie en de evolutie naar slimme en duurzame gebouwen. In de vorige aflevering hebben we ons verdiept in de meerwaarde en de werking van energiemanagementsystemen. In deze derde podcast gaan we focussen op connectiviteit. En dat is uiteraard de onmisbare basis voor alles wat communicatie, sturing en monitoring aangaat. Een sterke en doordachte infrastructuur is vandaag een absolute noodzaak, zowel voor residentiële als voor tertiaire gebouwen. Mijn naam is Björn Crul en vandaag mag ik mij verdiepen in connectiviteit samen met een van de experts van Cebeo, Alain Heymans. Dag Alain, welkom.

Alain Heymans: Goedendag.

Björn Crul: Alain, connectiviteit klinkt misschien een beetje abstract voor veel mensen. Waar hebben we het dan eigenlijk over en waarom is het zo belangrijk in duurzame en slimme gebouwen?

Alain Heymans: Als we binnen de residentiële woningen kijken naar connectiviteit, dan is het absoluut belangrijk om een goed netwerk te hebben. Een stabiel netwerk te hebben, een netwerk te hebben dat uitgebouwd is met een performante bekabeling. En die bekabeling zorgt op zijn beurt eigenlijk voor een goede communicatie naar energiemanagementplatformen. En dat zien we vandaag meer en meer gebeuren, ook binnen de residentiële woningen waar laadpalen bijvoorbeeld een toepassing kennen. En dat is iets wat we absoluut willen monitoren.

[01:19] Fibre to the Home en performante netwerken
Björn Crul: De netwerkoperatoren spelen daar ook op in met hun Fibre to the Home-technologie.

Alain Heymans: Dat klopt, ja. Dus de verbinding naar buiten toe is heel belangrijk uiteraard om die communicatie vlot te laten doorstromen. En daarvoor is Fibre to the Home een perfect middel. Vandaag wordt Fibre to the Home eigenlijk nationaal volledig uitgerold. Dat zorgt ervoor dat een glasvezelverbinding een performantie geeft die ongezien is, met de bandbreedte die we nodig hebben om die communicatie vlot te laten verlopen.

Björn Crul: En als een bouwheer dan gaat investeren in zijn woning met gestructureerde bekabeling en met zo’n fiberaansluiting, wat levert dat dan eigenlijk op?

Alain Heymans: Het zorgt ervoor dat de last mile volledig afgedekt wordt. Voordien hadden we eigenlijk een verbinding naar de gebouwen die eerder beperkt was in bandbreedte. Die beperking is daardoor volledig opgeheven. Je moet weten: binnen het gebouw is een netwerkverbinding niet alleen een bekabelde verbinding, wat tot op heden nog altijd de beste performantie geeft, maar ook heel veel toestellen zijn draadloos verbonden. Die draadloze communicatie moet uiteraard ook kunnen doorstromen en daarvoor is een glasvezelnetwerk het perfecte medium.

[02:33] Connectiviteit in residentiële projecten
Björn Crul: En als je dat dan op een goede manier wil doen, hoe wordt vandaag dan zo’n residentieel project aangepakt?

Alain Heymans: Om een goed residentieel project uit te bouwen, is het belangrijk om de behoeften van de klant te analyseren. Dus in gesprek te gaan met de klant, te kijken waar netwerkverbindingen nodig zijn, op welke manier we die kunnen opbouwen via een bepaalde technologie, via een bepaalde topologie ook van het netwerk. En dan zorgen we ervoor dat de bekabeling eigenlijk een hoge performantie heeft en toekomstgericht is.

[03:06] Connectiviteit in tertiaire gebouwen
Björn Crul: De woning wordt klaargemaakt voor de toekomst. Dat geldt niet alleen voor residentiële gebouwen. Eigenlijk zit ook de hele tertiaire markt in een evolutie naar meer connectiviteit. Wat zijn daar de aandachtspunten, specifiek dan voor tertiaire gebouwen?

Alain Heymans: De aandachtspunten voor tertiaire gebouwen liggen voornamelijk in op welke manier ga ik mijn netwerk structureren. De topologie van het netwerk is een absolute must om bijvoorbeeld latere uitbreidingen perfect te kunnen garanderen. Het zorgt er ook voor dat de bekabeling flexibel wordt, beter beheerbaar wordt en dus ook toekomstgerichte verbindingen kan geven. De toepassing van een dergelijk netwerk kan zeer sterk afhankelijk zijn van de locatie. Neem nu bijvoorbeeld een campusomgeving, dat vraagt een totaal andere aanpak dan een bekabeling binnen het gebouw. En laat staan bijvoorbeeld een bekabeling voor industriële toepassingen, waar we rekening moeten houden met verschillende omgevingsfactoren.

[04:09] De rol van Cebeo binnen connectiviteit
Björn Crul: In die markt zijn er heel veel innovatieve producten op dit moment. Hoe positioneren jullie zich als Cebeo in dat verhaal?

Alain Heymans: Als Cebeo zetten wij voornamelijk in op de aflevering van de juiste producten. Wat belangrijk is voor ons om meerwaarde te creëren in dat segment, is dat we klanten begeleiden, het juiste advies geven en dat doen we door kennisoverdracht waar te maken ten opzichte van die klanten. We hebben een afdeling die zich specifiek toelegt op alles wat communicatie is, dat is de afdeling Datacom. En daarnaast hebben we nu ook een nieuwe business unit die zich toelegt op datacenters.

[04:52] Panduit FMPS en innovatieve stroomoplossingen
Björn Crul: Ja, we gaan zo meteen nog wat verder spreken over wat jullie rond datacenters doen. Wat mij ook opviel: Panduit springt eruit met een nieuwe ontwikkeling, Panduit DC Power. Waarom is dat een belangrijk product? Wat maakt dat innovatief?

Alain Heymans: Wel, als we spreken over de Panduit-oplossing, dan hebben we het eigenlijk over FMPS, dat is Fault Managed Power System. En die combineert eigenlijk de veiligheid van een laagspanningssysteem met de mogelijkheid om over grotere afstanden aanzienlijke hoeveelheden stroom te leveren. Daarmee zet Panduit in op een nieuwe standaard. Een standaard die we vandaag de dag meer en meer zien komen omwille van de vraag naar meer verbruik van stroom.

[05:35] Datacenters en de rol van Cebeo
Björn Crul: Je verwees er daarnet al even naar Alain, datacenters zijn een heel specifieke niche binnen die tertiaire gebouwen. Cebeo heeft in dat segment een heel sterke positie uitgebouwd als partner van ontwikkelaars en installateurs. Waarom hebben jullie eigenlijk beslist om daar nu een aparte business unit voor te vormen?

Alain Heymans: Wel, wij hebben een marktanalyse gedaan. En in die marktanalyse is gebleken dat de vraag naar het toeleveren van producten en oplossingen steeds korter wordt, omdat de doorlooptijd voor een datacenter ook steeds korter wordt. En daar kunnen wij als distributeur een heel grote rol in spelen. Dus onze logistieke services zijn eigenlijk ons speerpunt als we kijken naar datacenters. En gezien de vraag naar datacenters jaarlijks ongeveer 10 tot 12% stijgend is, denken wij dat we daar een hele grote en belangrijke rol kunnen inspelen.

[06:30] Efficiëntie en duurzaamheid van datacenters
Björn Crul: Het heeft ook te maken met het feit dat dat soort klanten op zoek zijn naar totaaloplossingen. Zeg maar, gaande van deurbeveiliging tot en met de zekerheid over de connectiviteit?

Alain Heymans: Dat klopt, maar niet alleen dat. Ook efficiëntie binnen het datacenter is een van de belangrijkste items waar een datacenter mee geconfronteerd wordt. Het is ook een rapportage op Europees vlak om te kijken op welke manier we onze power-efficiëntie kunnen vergroten.

Björn Crul: Datacenters moeten duurzamer worden, daar komt het eigenlijk op neer.

Alain Heymans: Daar komt het inderdaad op neer en dat is een hele uitdaging. We weten dat de vraag naar stroom stijgt, dat de vraag naar koeling stijgt en nieuwe koelingsoplossingen stijgen. Dus eigenlijk is de energievraag steeds stijgende. Energie-efficiëntie wordt steeds belangrijker en moeilijker onder controle te brengen. Daarvoor bestaan de verschillende hulpmiddelen uiteraard. We kunnen nu managementplatformen uitbouwen die ook de connectiviteit met het BMS-systeem, dus het Building Management System, gaan vergroten, waarbij we een totaal zicht krijgen op de energieconsumptie en ook de koelingscapaciteiten van een datacenter. Niet alleen dat, ook capacity management zit daarin verweven. Eigenlijk wordt alles beheerd en kan de rapportering naar bijvoorbeeld de IT-manager of ook facility manager beter tot stand komen.

[08:04] Merkonafhankelijke oplossingen en partners
Björn Crul: Het wordt eigenlijk een complexer geheel van allerlei factoren die mee in rekening worden gebracht en die op een globaal niveau moeten worden gemanaged. Mij lijkt het dat jullie daar een bijzondere positie hebben, ook omdat Cebeo merk-onafhankelijk werkt.

Alain Heymans: Ja, wij kunnen gelukkig ook een service aanleveren die multivendor is. We hebben dus eigenlijk een breed scala van verschillende partners die eigenlijk toonaangevend zijn in deze markt. Zij op zich brengen oplossingen die innovatief zijn en die uiteraard kijken naar energie-efficiëntie. Wij gaan ook met hen een volledig traject aflopen samen met de eindklant. In het ecosysteem binnen een datacenter is het belangrijk dat elke speler eigenlijk zijn eigen rol invult. En uiteraard samen met onze partners kunnen wij die oplossingen tot bij de klanten brengen.

[08:56] Connectiviteit en datacenteroplossingen op Cebeo Technologie
Björn Crul: Over die partners en hun innovatieve oplossingen gesproken. De beurs Cebeo Technologie staat voor de deur. Welke innovatieve oplossingen zullen we daar vinden rond connectiviteit, fiber en datacenterinfrastructuur?

Alain Heymans: We hebben met Datacom en Datacenter een aparte stek op Technologie. We hebben de mogelijkheid om voor Datacom bijvoorbeeld het FMPS-systeem te tonen. Dat gaan we koppelen naar bijvoorbeeld een actieve netwerkcamera, maar ook een draadloos systeem die dan eigenlijk eerder een industriële toepassing kent, zodat we eigenlijk onmiddellijk ook de link gelegd hebben tussen netwerk en industrie. Wat het thema datacenters betreft, gaan we eigenlijk op onze stand alle mogelijke toepassingen tonen die slim zijn in een datacenter, zoals de toegang tot een kast, maar ook evenzeer het monitoren van power via de PDU, intelligente PDU’s die met het systeem verbonden zijn en die dus eigenlijk via een managementplatform perfect de stroom kunnen gaan monitoren. Daarnaast is connectiviteit binnen het datacenter ook belangrijk en hebben we dus eigenlijk high density fiber-oplossingen met pre-terminated bekabelingssystemen.

Björn Crul: Dat voor wat betreft jullie eigen stand, maar er zijn ook een aantal partners aanwezig.

Alain Heymans: Rond de stand Datacom en Datacenters hebben eigenlijk al onze partners en al onze stakeholders errond zitten. Dus al onze partners die iets te maken hebben met Datacom of datacenter zitten eigenlijk in de buurt.

[10:39] Afsluiting van de podcastreeks
Björn Crul: Het moment om inspiratie op te doen dus, beste luisteraars. Als u het allemaal wil ontdekken, dan moet u tussen 2 en 4 juni op de Heizel in Brussel zijn voor Cebeo Technologie. Alain Heymans, bedankt voor dit gesprek. En als u zich nog verder wil verdiepen in energiemanagementsystemen of meer wil weten over de energietransitie en de impact ervan voor installateurs, dan nodig ik u graag uit om ook de andere podcasts van deze reeks te beluisteren.

Heeft u vragen over dit artikel, project of product?

Neem dan rechtstreeks contact op met Cebeo.

Cebeo 2 Contact opnemen

Stel je vraag over dit artikel, project of product?

"*" geeft vereiste velden aan

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
Cebeo 3 Telefoonnummer +32 (0)56 23 80 00 E-mailadres info@cebeo.be Website www.cebeo.be

Gerelateerde video's

"*" geeft vereiste velden aan

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Stuur ons een bericht

Wij gebruiken cookies. Daarmee analyseren we het gebruik van de website en verbeteren we het gebruiksgemak.

Details

Kunnen we je helpen met zoeken?

Bekijk alle resultaten