Hét kennisplatform voor slimme & duurzame installatietechniek
Techlink Academy haalt opleidingen voor de installateur uit het klaslokaal
Wilfried De Greef, education & skills manager bij Techlink: “Onze filosofie als bottom-uporganisatie indachten vormen de noden van de installateurs het vertrekpunt.”

Techlink Academy haalt opleidingen voor de installateur uit het klaslokaal

Met Techlink Academy brengt sectorfederatie Techlink haar initiatieven rond kennisdeling sinds kort samen onder één noemer. Dat opleidingsaanbod krijgt een uitgesproken richting: geen klassieke lessen waarin theorie domineert, maar praktijkgerichte opleidingen op locaties waar installateurs de techniek daadwerkelijk kunnen zien en aanraken. Welke onderwerpen aan bod komen? Dat bepalen de noden op het terrein.

Kennis delen deed Techlink al langer, onder meer via infosessies en publicaties, maar in 2025 besloot de sectorfederatie om die initiatieven te structureren en samen te brengen onder de naam Techlink Academy. Dit jaar volgde de tweede stap: de uitrol van een concreet opleidingsaanbod.

Dat moment is niet toevallig gekozen. “De energietransitie en elektrificatie veranderen de technische installatieberoepen in hoog tempo”, vertelt Wilfried De Greef, als education & skills manager bij Techlink nauw betrokken bij de Techlink Academy. “Tegelijk stelden we vast dat het bestaande opleidingslandschap almaar meer versnipperd geraakt. Met de Techlink Academy willen we daar een breed en samenhangend opleidingsaanbod tegenover zetten.”

Welke opleidingen daarin precies een plaats krijgen, bepaalt de federatie echter niet alleen. Wilfried De Greef: “Onze filosofie als bottom-uporganisatie indachten vormen de noden van de installateurs het vertrekpunt. Onze leden geven aan rond welke thema’s ze bijkomende kennis nodig hebben. Met die vragen gaan wij vervolgens aan de slag.”

Het huidige aanbod omvat onder meer opleidingen over schoorstenen en rookgasafvoer, warmtepompboilers en brandveiligheid en -detectie. “Maar het aanbod groeit dus mee met de vragen uit de sector. Zo denken we eraan een opleiding rond R290-warmtepompen uit te werken, omdat we de laatste tijd steeds vaker de vraag kregen van installateurs naar meer info daarrond.”

Ruimte voor interactie

Daarnaast wil Techlink het verschil maken door de opleidingen heel praktisch te maken. “Wat iemand vandaag leert, moet hij morgen bij wijze van spreken letterlijk kunnen meenemen naar de werkvloer”, vat Wilfried De Greef het samen.

Dat uitgangspunt vertaalt zich ook naar de locaties waar de opleidingen doorgaan. “Techlink Academy trekt bewust weg uit het klassieke leslokaal en organiseert opleidingen onder meer bij fabrikanten, groothandels en andere locaties waar deelnemers met echte toestellen, installaties en praktijkopstellingen werken”, stelt Wilfried De Greef scherp. “Theorie en normen blijven uiteraard relevant, maar de nadruk ligt op hun toepassing in de dagelijkse praktijk.”

“De groepen blijven ook bewust beperkt tot maximaal vijftien deelnemers, zodat er ruimte ontstaat voor interactie en vragen rond eigen cases.”

Naast de reguliere opleidingen ontwikkelt Techlink Academy ook meerdaagse incompanytrajecten voor bedrijven die in het bestaande opleidingsaanbod geen antwoord vinden op een specifieke behoefte.

De education & skills manager beklemtoont dat in de opleidingen de merkneutraliteit nadrukkelijk bewaakt wordt. “Je kunt natuurlijk geen praktijkopleiding geven zonder rond een toestel te staan. Maar wij spreken niet over de specifieke eigenschappen van dat merk. We behandelen de achterliggende principes en toepassingen van een toestel of installatie.”

Certificaat

Het volledige opleidingsaanbod is terug te vinden op de website van Techlink Academy, waar geïnteresseerden zich ook voor een opleiding kunnen inschrijven. De opleidingen nemen doorgaans een dag in beslag en zijn betalend. Na afloop ontvangen deelnemers een certificaat. Afhankelijk van de opleiding en hun situatie komen ze ook in aanmerking voor bestaande ondersteuningsmaatregelen zoals de kmo-portefeuille of opleidingsverlof. Voor de administratieve en logistieke organisatie van Techlink Academy werkt Techlink samen met Embuild, waar de federatie deel van uitmaakt.

Op termijn moet Techlink Academy volgens Wilfried De Greef uitgroeien tot een volwaardig opleidingsaanbod met opleidingen verspreid over België, telkens op relevante locaties bij partners dus. “Daarin zal ook plaats zijn voor opleidingen die niet louter rond techniek draaien: ook thema’s zoals bedrijfsvoering moeten er een plaats krijgen. Zo wil de Academy uiteindelijk even breed worden als de dagelijkse uitdagingen van de installateur zelf”, besluit hij.

Als organiserende partij is Techlink uiteraard aanwezig op Install Day, op 9 oktober in Brussels Gate in Groot-Bijgaarden. Bezoekers vinden de federatie er aan stand 93.

Gerelateerde artikelen

"*" geeft vereiste velden aan

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Stuur ons een bericht

Wij gebruiken cookies. Daarmee analyseren we het gebruik van de website en verbeteren we het gebruiksgemak.

Details

Kunnen we je helpen met zoeken?

Bekijk alle resultaten