Het vakplatform over installatietechniek, HVAC, sanitair en elektro
(Kosten)efficiënte installatie van luchtbehandelingskasten dankzij prefabricage en inzet helikopter
De luchtbehandelingskasten waren voorzien op het verticale transport met de helikoper: ze werden geleverd met voorgemonteerde hijsogen en dragende frames.

(Kosten)efficiënte installatie van luchtbehandelingskasten dankzij prefabricage en inzet helikopter

In Eindhout rustte WOLF Energiesystemen, fabrikant van energie­besparende oplossingen voor ventilatie, lucht­behandeling, verwarming en koeling, een grootschalig distributie­centrum uit met nieuwe lucht­behandelings­kasten. De installatie, op het dak, verliep bijzonder (kosten)efficiënt dankzij ener­zijds pre­fabricage en ander­zijds het inzetten van een helikopter voor de hijswerk­zaamheden. Dat laatste zorgde ervoor dat de veertien lucht­behandelings­kasten in slechts een dag (!) geïnstalleerd konden worden.

Wolf Energiesystemen ontwierp de luchtbehandelingskasten op basis van de afmetingen van de bestaande frames op het dak.

In de zomer van 2022 klopte installatie­bedrijf Mozaïek Engineering, specialist in duur­zame energie­technieken, aan bij WOLF Energiesystemen. Een groot distributie­centrum in Eindhout moest op een duurzamere wijze van koude en warmte worden voorzien met een CO2-warmtepomp en ook de bestaande dertig jaar oude luchtbehandelingskasten moesten worden vernieuwd. Voor dat laatste moest WOLF Energiesystemen zorgen. Jimmy Dequeecker, technisch expert & adviseur luchtbehandeling bij WOLF Energiesystemen, licht toe: “Wij werden van bij het begin bij het hele project betrokken, wat ervoor zorgde dat we zaken als de kosten, de logistiek en de installatiewijze konden optimaliseren. Zo konden we de nieuwe luchtbehandelingskasten, veertien in totaal, bijvoorbeeld ontwerpen op basis van de afmetingen van de bestaande frames, waardoor geen nieuwe draagconstructie nodig was, wat de kosten natuurlijk aanzienlijk drukte. Onze KG FLEX-omkasting maakt zo’n maatwerk mogelijk. Die kunnen we tot op 5 mm nauwkeurig engineeren. Er zijn niet veel andere fabrikanten die dergelijk maatwerk kunnen leveren. Uiteraard kunnen wij ook steeds met standaardmaten werken. Wat ook bijdroeg aan het drukken van het kostenplaatje, was het feit dat we de luchtbehandelingskasten prefabriceerden en dus als voorgemonteerde, geassembleerde units konden afleveren.”

De veertien luchtbehandelingskasten op het dak van het distributiecentrum.

Fanwall

De luchtbehandelingskasten onttrekken lucht van zo’n 15 °C aan de hallen en warmen die op met water van 70 °C dat de warmtepomp levert. “De verwarmde lucht van ongeveer 40°C wordt vervolgens opnieuw de hallen ingeblazen”, aldus Jimmy Dequeecker.

Elke luchtbehandelingskast bevat ook een mengdeel om verse lucht toe te voegen en is voorzien van een fanwall met EC-ventilatoren. “Door de beperkte lengte van de kasten was één grote ventilator geen optie. Een fanwall met meerdere EC-motoren biedt bovendien extra voordelen: een eenvoudige aansturing via het gebouwbeheersysteem en een energiezuinigere werking. Ook de aanvullende 60 kW-luchtverhitters in de hallen zijn op die manier aangestuurd.”

In de zomer koelt de warmtewisselaar in de lucht­behandelingskasten de lucht. “De overvloedige energieproductie van de PV-panelen maakt dat mogelijk,” aldus Jimmy Dequeecker. “Concreet wordt de warme lucht die zich hoog in de hallen ophoopt afgevoerd en gekoeld met water van 9°C afkomstig van de warmtepomp. Of gratis met buitenlucht, indien de temperatuur daarvan laag genoeg is. ”

De helikopter hees de luchtbehandelingskasten op slechts een dag tijd op het dak van het distributiecentrum.

ATEX-gecertificeerde luchtbehandelingskast

Een van de veertien luchtbehandelingskasten is ATEX-gecertificeerd, omdat ze dient voor de luchtbehandeling van een hal waar licht explosiegevaarlijke producten worden opgeslagen. “Omdat de unit niet in de ATEX-zone zelf staat, moest ze enkel voor de afvoerlucht voldoen aan de ATEX-richtlijnen”, zegt Jimmy Dequeecker. “De kast is meer bepaald voorzien van ATEX-gecertificeerde coatings, filters, registerkleppen, ventilatoren, kanaalwerk en sensoren.”

Daarnaast zijn er nog twee lucht­behandelings­kasten die wat verschillen van de andere. Jimmy Dequeecker: “De ene staat in voor verse lucht in het kantoor en is voorzien van een sorptiewiel dat voorkomt dat de aangevoerde lucht te droog wordt, de andere is er een voor de technische ruimte en zorgt uitsluitend voor luchtafvoer.”

Helikopter

Naast de vlekkeloze samenwerking en voor­bereiding, zal vooral het gebruik van een helikopter voor het verticale transport Jimmy Dequeecker bijblijven, zo vertelt hij: “Dat bespaarde ons ook enorm veel tijd en geld. Een helikopter is per uur natuurlijk duurder dan een kraan, maar kon de hijswerken wel in een dag uitvoeren. Een kraan had wekenlang op de site moeten blijven staan.”

Een zorgvuldige voorbereiding was daarbij cruciaal. “De luchtbehandelingskasten werden geleverd met voorgemonteerde hijsogen en dragende frames, zodat er ter plaatse geen tijd verloren ging. Het gespecialiseerde helikopterbedrijf had vooraf alle technische specificaties ontvangen, waardoor het direct met het juiste materiaal aan de slag kon”, besluit Jimmy Dequeecker.    

Heeft u vragen over dit artikel, project of product?

Neem dan rechtstreeks contact op met WOLF Energiesystemen.

Contact opnemen

Stel je vraag over dit artikel, project of product?

"*" geeft vereiste velden aan

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
Telefoonnummer +31 3 83 33 50 86 E-mailadres info-nl@wolf.eu Website wolf.eu/nl-be

"*" geeft vereiste velden aan

Stuur ons een bericht

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Wij gebruiken cookies. Daarmee analyseren we het gebruik van de website en verbeteren we het gebruiksgemak.

Details

Kunnen we je helpen met zoeken?

Bekijk alle resultaten